Ha nem lenne ez a fránya koronavírus, jelenleg épp síelnénk, és kipipálná a család az idei hütte-kínálatot a Leberknödelsuppe-tól a Wiener Schnitzelen át a gőzgombócig. A kislányom és a férjem nagy gőzgombócrajongó (én csak lennék, de hát tudjuk mennyire IR-barát…semennyire), de én még sosem csináltam, és mivel megalkottam ezt a cukormentes, gluténmentes gőzgombócos amerikai palacsinta verziót, amit én is megehetek, már nagy valószínűség szerint nem is fogok. Cukorbetegség és inzulinrezisztencia, IR diéta esetén a szénhidrát diéta része lehet.
CUKORMENTES GŐZGOMBÓC PALACSINTA GLUTÉNMENTES ZABPEHELYLISZTTEL
Hozzávalók:
A palacsintához:
- 25 dkg zabpehelyliszt
- 2 dkg steviás eritrit
- 1 csipet só
- 1 csomag sütőpor
- 0,5 dl cukrozatlan habtejszín
- 2,2 dl víz
- 1/2 tk vaníliapor vagy 1 vaníliarúd kikapargatott magjai
- 2 tojás
- 5 dkg olvasztott vaj vagy olaj
A sodóhoz:
- 2 dl 30%-os habtejszín
- 4 dl víz
- 1 vaníliarúd kikapargatott magjai
- 2,5 dkg steviás eritrit
- 2 tojássárgája
Az összeállításhoz:
- cukormentes szilvalekvár
- őrölt mák
Elkészítése:
- Összekeverjük a palacsintatészta hozzávalóit egy habverő segítségével, lefedjük.
- Amíg pihen a tészta, elkészítjük a sodót.
- Egy lábasban a tojást, az édesítőt és a vaníliát elkeverjük, majd hozzáadjuk a tejszínt és a vizet is.
- Lassú tűzön folyamatosan kevergetve addig „főzzük”, amíg egy picit be nem sűrűsödik. Igen, ez idő. Onnan tudod, hogy jó, hogy egy kanalat belemerítesz, a hátoldalán húzol egy csíkot az ujjaddal, és az csík karakteresen ott marad. 😊
- Feltesszük a tapadásmentes serpenyőnket forrósodni.
- A serpenyő közepére a sűrű masszából kb. egy fél merőkanálnyit csurgatunk, addig sütjük, míg elkezd finoman bugyborékozni, a széle pedig éppenhogy szilárdulni. Ekkor megfordítjuk, és még kb. fél-1 percet sütjük.
- Két palacsinta közé lekvárt kenünk, rácsurgatunk a sodóból, meghintjük egy kis mákkal, és már ehetjük is! 😊
A számok:
- Ebből az adagból 28 tenyérnyi palacsintám lett.
- 1 db palacsintába 6,32 g ch van.
- 10 dkg palacsintában 26,33 g ch van.
- 1 dkg palacsintában 2,63 g ch van. Ha nem lennének egyformák, így könnyebb számolnod, mérned.
- A teljes adag sodóban 6 g ch van.
- A lekvárnál az irányadó, ami a csomagoláson van. ha nincs, akkora szilva szénhidráttartalmát szorozd meg 2,5-lel, és nagyon nem lősz mellé a sűrű, hozzáadott cukrot nem tartalmazó, szatmári szilvalekvároknál.
Tippek, megjegyzések:
- Akkor működik jól a recept, ha a hozzávalók szobahőmérsékletűek, de kézmelegnél semmiképp nem melegebbek, és nem is hűtőhidegek.
- Fordítás után nem kell lelapogatni a palacsintát, akkor elveszti a habos, könnyed állagát.
- Ha vadiúj, szuper tapadásmentes serpenyőd van, nem szükséges aláolajozni. Ha kicsit már régibb, esetleg picit sérült, egy ecsettel nagyon vékonyan kend ki olajjal vagy kókuszolajjal.
- Ha van több serpenyőd, cserébe kevés időd, vesd be őket, süsd párhuzamosan őket, így időt spórolhatsz.
- Nem kell megvárni, míg totál szilárd lesz a teteje, érdemes alákukkantani és hamarabb megfordítani.
- Én 9 hőfokozatú tűzhelyen sütöttem a 6-7-es fokozaton. A 6-oson kicsit tötymörgősebb, a 7-esnél jobban kell figyelni, egy 6,5-es pont tökéletes lenne. 😊
- Egy picit tudsz gyorsítani a sodón, ha adsz hozzá 2 ek. tápiókakeményítőt (Ez a teljes sodó szénhidráttartalmán 16 g ch-tal emel.)
Jó étvágyat! Majd írd meg, hogy ízlett! :-)
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!