fbpx

Manapság sok szó esik arról, mennyire fontos a sok folyadék fogyasztása, amely szervezetünk működését rengeteg ponton befolyásolhatja. A következőkben azt gyűjtöttem egy csokorba, hogy mennyi folyadékot igyál meg egy nap, milyet, hogyan és miért. Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén fontos szempont az is, hogy az elfogyasztott folyadék a szénhidrát diéta része lehessen.

Mennyit igyál?

Egy felnőtt szervezetnek napi szinten 2-3 liter folyadékra van szüksége az optimális működéshez. Ha azonban fogyni is szeretnénk, akkor testsúly 10 kg-onként ½ liter folyadékkal kell számolnunk. Ez egy 80 kg-os ember esetében 4 litert jelent. Kánikulában még többet!

folyadék szénhidrát diéta cukorbetegség inzulinrezisztencia

Milyet igyál?

Elsősorban vizet, de abból sem akármilyet. Lehet szűrt víz, ásványvíz (összes oldott ásványianyag-tartalma a 600 mg/l-t ne haladja meg!), Pi-víz, lúgos víz. A folyadékfogyasztásba ne számold bele az üdítőitalokat (az édesítőszereseket se), a kávét, teát (a koffein elvonja a szervezetből a folyadékot) és az alkoholos italokat. A leveseket is beleszámíthatod, ha nem túl cukrosak vagy sósak.

Hogyan igyál és mikor?

Reggel nem működsz kávé nélkül? Ha már így van, mielőtt meginnád azt a csésze kávét, igyál meg egy nagy pohár vizet, ne egy kávéval sokkold az amúgy is folyadékhiányos szervezetedet. A nap folyamán próbálj meg kb. félóránként 2 dl vizet meginni. Ha kimaradna 1 pohár, ne pótold be a következő alkalommal, mert egyszerre nem tud jól hasznosulni. Étkezések előtt és után félórával igyál, ezen belül ne, mert a folyadék felhígítja az emésztőnedveket. Az elején tudatosságot igényel megtanulni inni, de idővel már igényelni fogod ezt a mennyiséget.

Miért is igyál?

Az emberi szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlen a folyamatos, tudatos folyadékpótlás, hiszen egy nap egy átlagos ember nagyjából 2-3 liter folyadékot veszít. Továbbá nélkülözhetetlen az anyagcsere folyamatokhoz (pl. emésztés), az agyunk optimális működéséhez is. Ha fáj a fejünk, sok esetben folyadékhiány áll a háttérben. Másnaposság esetén sem véletlen a fejfájás: az alkohol vízelvonó hatása miatt történik, így leginkább folyadékpótlásra van szüksége a szervezetnek. Amennyiben megfelelő mennyiséget iszol, idővel észreveszed azt is, hogy nagyon sokszor, amikor éhségérzetet érezel, tulajdonképpen szomjas voltál.

A tudatos vízfogyasztás nem csak a cukorbetegek számára fontos, hanem egy fogyókúra sikerességét is nagyban elősegíti.

Ha még többet szeretnél megtudni a vízfogyasztás jelentőségéről és mikéntjéről, ajánlom szíves figyelmetedbe a Doktor Fülakupunktúra Facebook-oldalát.

Jó étvágyat!

A kép forrása: https://pixabay.com/

húsvéti receptek terhességi cukorbetegség gdm kismama szénhidrát diéta

Diéták & Álmok klub

havi tagsági díjas online program

CUKORBETEGEKNEK

INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)

ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK

Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.

Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)

Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!

Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.

Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!

Please follow and like us:
Facebook
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
Instagram