A cukorbetegség, inzulinrezisztencia vagy a szénhidrát diéta nem igazán olyan dolgok, amikről egy boldog kismama hallani szeretne. A terhességi cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz azonban egyre több kismamát érint. Az első trimeszterben némileg csökken a vércukorszint, de a másodikban már növekszik.
A TERHESSÉGI CUKORBETEGSÉGRŐL
A várandósság során nő a szervezet inzulinigénye (akár 3-4-szeresére) és a hasnyálmirigy inzulin termelése. Ennek hátterében a várandósság alatt a méhlepény által termelt HPL/HCS, HCG állhat, továbbá a megnövekedett adrenocorticotrophormon (ACTH), kortizol, ösztrogének, progeszteron, prolactin és magasabb inzulin antitest szintek felelősek. Amennyiben ezt a fokozott inzulinigényt a várandós hasnyálmirigye nem tudja kielégíteni, úgy a szénhidrát anyagcsere felborul, és kialakul a terhességi cukorbetegség, leggyakrabban a harmadik trimeszterben.
HOGYAN TOVÁBB?
Amint kiderül a terhességi diabétesz, a kismamának jobb esetben csak speciális szénhidrát diétát írnak elő, naponta 5-6-szor kell étkeznie meghatározott időpontokban, és rendszeresen ellenőrzésre kell járnia. Célszerű beszereznie egy otthon is használható cukormérőt, amivel legalább napi kétszer meg kell mérnie a cukrát (általában reggeli után 1-1,5 órával, illetve ebéd vagy vacsora után is 1-1,5 órával).
A jó hír az, hogy az esetek döntő többségében (amennyiben az anyuka nem volt a terhessége előtt is cukorbeteg) a szülés után hamarosan rendeződik a kismama cukra, lévén a méhlepény szülés után már nem játszik szerepet a szervezete működésében.
Amivel viszont számolni kell, hogy a terhességi diabéteszt összekapcsolják az időskori cukorbetegséggel, rosszabb esetben a várandósság után 5-10 éven belül ténylegesen cukorbeteg lehet a kismama. Ezért rendkívül fontos, hogy ha lehet, tartsuk ezt a diétát/életmódot a továbbiakban is. Tapasztalatból tudom, hogy intenzív szoptatás mellett az ember lánya felfalna egy csokoládéboltot (minden tisztelet azé, akinek akkora önuralma van, hogy nem teszi), és valószínűleg tudja, hogy a Nutella melyik boltban akciós. :-) Szerencsére már azt is tudom, hogy idővel ez csökken (ez egyéni mindenkinél), így szoptatás után próbáljunk meg visszaállni erre az szénhidrát-számolgatós étrendre. Ha teljesen nem is tudjuk kikerülni vele az időskori cukrot, legalább adjuk meg az esélyt, hogy ezzel a megelőzéssel nyerünk magunknak néhány évet.
Ha többet szeretnél megtudni a témában, az alábbi 2011-es doktori értekezést nagyon ajánlom. Szerintem az elméleti háttér megértésében hasznos.
Ha pedig gyakorlati kérdést fogalmaznál meg, a bejegyzés alján megteheted, itt vagyok! :-)
Jó étvágyat!
A kép forrása: https://pixabay.com/
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!