Mindig is vágytam sütőben süthető csokitortára, de bárhol néztem szét a világhálón, mindig valami hihetetlenül cukros, tömény édességre bukkantam, amire régen boldogan bólintottam volna, most viszont nem opció. Azt sejtettem, hogy jó barátomat, a cukkinit most is bevetem, és ha már a liszt- és cukormentes sütőtökös brownie-nál olyan jól működött a sütőtök, itt is megadtam neki az esélyt. Az eredeti tarte-tészta receptjét Sallay Fanni (Cake Shop) Álom sütikivitelben című könyvében néztem ki, majd alakítottam át szénhidrát diétába illeszthetővé úgy, hogy cukorbetegség és inzulin-rezisztencia esetén is a szénhidrát diéta része lehessen. Illetve adtam hozzá egy tojást is, mert féltem, hogy a teljes kiőrlésűek miatt nem fog összeállni a tészta. Igazi mély ízvilágú, ünnepi desszert lett. Még ha kicsit meredeken is hangzik, simán a család kedvence lehet. Ami pedig még engem is meglepett, hogy 1 szelet tarte-ban (ez a az egész 1/16-át jelenti) mindössze 11,84 g szénhidrát van. Ha nem szereted a sütőtököt, simán helyettesítheted cukkinivel, és persze fűszerezheted még kedvedre!
Csokis-cukkinis-sütőtökös tarte
Hozzávalók:
A tésztához:
- 13 dkg teljes kiőrlésű durumliszt
- 7 dkg fehér tönkölyliszt
- 5 dkg mandulaliszt
- 1 csipet só
- 12,5 dkg hideg vaj
- 1 tojás sárgája
- 1,5 dkg nyírfacukor
- 1,5 dkg steviás eritrit
- 1 vaníliarúd kikapargatott magjai vagy 1/2 kk. vaníliaőrlemény
A töltelékhez:
- 3,5 dkg cukrozatlan kakaópor
- 1,5 dkg mandulaliszt
- 10 dkg sütőtök finomra reszelve vagy darálva
- 10 dkg cukkini finomra reszelve vagy darálva
- 1 dkg steviás eritrit
- 2 dl tejszín
- 2 tojás
- 1 vaníliarúd kikapargatott magjai vagy 1/2 kk. vaníliaőrlemény
- 1 tk. fahéj
- 1 csipet só
A csokimázhoz:
- 3 dkg 70+%-os étcsokoládé
- 1,5 dkg vaj
Elkészítése:
- A tészta alapanyagait a tojás kivételével elmorzsolgatjuk, majd a tojással együtt gyorsan összegyúrjuk a tésztát. Ha szükséges, adunk hozzá 1-2 evőkanál nagyon hideg vizet. a hűtőben legalább 1 órát pihentetjük.
- A tésztát belenyomkodjuk egy 24-28 cm-es piteformába úgy, hogy a széleire is jusson. Egy kicsit kinyújthatjuk egy szilikonos lapon (így nem kell alá liszt, nem fog leragadni), de kézzel a legegyszerűbb a formába egyengetni a tésztát, mivel a lisztek miatt kevésbé rugalmas.
- 170 fokra előmelegített sütőben 15 percig sütjük.
- A zöldségeket a töltelék többi összetevőjével – a tojás kivételével – turmixgépben ledaráltam, egy tálban egyesével hozzákevertem a tojásokat, és ezt a masszát az elősütött tésztára öntöttem.
- 170 fokon 30 percet sütjük (azt azért nézzük meg, hogy nem remeg- e a közepe, mert akkor még kicsit süssük, ne legyen nyers), kihűtjük, és a vajjal összeolvasztott csokoládét rásimítva díszítjük (ez elhagyható).
A számok:
- 1 szelet tortában csokimáz nélkül, ha 16 részre osztjuk, 11,84 g ch lesz.
- 1 szelet tortában csokimáz nélkül, ha 12 részre osztjuk, 15,79 g ch lesz.
- A csokimáznál a csoki hátulján feltüntetett ch érték lesz az irányadó.
Tipp: Szerintem jól állhat még neki némi narancshéj a töltelékben.
Ha elkészítetted, írd meg nekem kommentben, hogy sikerült. Ha van kedved, küldd el a fotódat is róla. :-)
Jó étvágyat! :-)
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!