Imádom az omlós kekszeket, az egyik elsőt még Bardócz Évi áfonyás vajas kekszének receptjéből kiindulva készítettem, és ennek már vagy 10 variációja született azóta, csak győzzem őket felrakni a blogra. :-) Ma egy igazán karácsonyi hangulatút, mézeskalácsos omlós kekszet mutatok meg Neked, amit már teszteltem is a kis családon és a kislányom egyik kisbarátnőjének a családján. Átment a vizsgán, juhé! :-) Döntően lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, így nem okoz cukorsokkot. Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén is a szénhidrát diéta része lehet, és még gasztroajándéknak és vendégvárónak is szuper. :-)
Mézeskalácsos omlós keksz
Hozzávalók:
- 5,5 dkg teljes kiőrlésű durumliszt
- 4,5 dkg fehér tönkölyliszt
- 4 dkg mandulaliszt
- 1 tk. mézeskalács fűszerkeverék
- 10 dkg hideg vaj felkockázva
- 5 dkg őrölt nyírfacukor
- 1 vaníliarúd kikapargatott magjai vagy 1/2 kk. vaníliaőrlemény
- 1 tojás sárgája
Elkészítése:
- Összekeverjük a liszteket, a nyírfacukrot és a vaníliát, majd elmorzsoljuk a vajjal (vagy egy késes betétes robotgéppel morzsásra daráljuk), és gyorsan összegyúrjuk a tojással, hogy ne olvadjon benne el a vaj. Frissentartó fóliába csomagoljuk, és minimum egy órára a hűtőbe tesszük.
- Előmelegítjük a sütőt 160 fokra, egy tepsibe sütőpapírt teszünk. Egy szilikonlapon (vagy enyhén lisztezett deszkán) 3-4 mm-esre nyújtjuk a tésztát, és egy 7 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval (vagy lisztbe mártott üvegpohár szájával) tésztaköröket vágunk, amiket egy széles pengéjű kés segítségével óvatosan átemelünk a sütőpapíros tepsibe egymás mellé.
- A maradék tésztát összegyúrjuk, és ugyanígy járunk el mindaddig, amíg el nem fogy a tészta.
- A sütipecsétet lisztbe mártjuk, leütögetjük a felesleget róla, majd mintát pecsételünk a tésztakorongokra. 15 percig sütöttem őket, 12 percnél megfordítottam a tepsit, hogy egyenletesebben süljenek.
A számok:
- 1 db kekszben, ha nyírfacukorral készült, 7,83 g ch lesz.
- 1 db kekszben, ha eritrittel készül, 4,7 g ch lesz.
- A teljes adagban 125,23 g ch van, eririttel 75,23 g
- Ebből az adagból nekem 16 db kekszem lett, ami szénhidrát diéta része is lehet pl. tízóraira vagy uzsonnára.
Megjegyzések:
- Melegen ne mocorgassuk, de amikor már langyosodik, átemeljük egy rácsra, hagyjuk kihűlni, és ehetjük is.
- Én nyírfacukorral készítettem, de ezen a hőfokon még az eritrit is jól működhet.
Jó étvágyat! :-)
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!