Végérvényesen itt az ősz, és végre tényleg jól esik begyújtani a sütőt. Ilyenkor kifejezetten élvezem, hogy a házat megtölti a kelt tészta otthonos, pihe-puha, édeskés illata. Apai nagymamám egyik ikonikus sütije a darázsfészek volt, praktikusan mindig volt, ha mentünk hozzájuk, és mostanában erős nosztalgiával gondolok rá. Persze ez a változat most már figyelembe veszi, hogy szénhidrát diétát tartok.
Ez a fahéjas-diós darázsfészek már sütés közben melengeti a házat és szíveket. Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén a szénhidrát diéta része lehet. A család pedig imádni fogja! :-)
Fahéjas-diós darázsfészek

Hozzávalók (12-16 darabhoz):
- 22 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 8 dkg fehér tönkölyliszt
- 2 dkg búzasikér
- 1 dkg steviás eritrit
- 1 csipet só
- 3,5 dkg olvasztott vaj
- 1,75 dkg élesztő
- 0,5 dl cukrozatlan habtejszín
- 1,1 dl langyos víz
A töltelékhez:
- 5 dkg olvasztott vaj
- 5 dkg darált dió
- 5 dkg nyírfacukor/6,5 dkg eritrit
- 1,5 tk. őrölt fahéj
- 1 dl natúr mandulatej
- 1 vaníliarúd kikapargatott magjai

Elkészítése:
- A tészta száraz összetevőit összekeverjük, a közepére csurgatjuk az olvasztott vajat.
- Elhabarjuk az élesztőt a vízzel és a tejszínnel, és a lisztes keverékkel az egészet egy dagasztókaros robotgép segítségével 5-6 perc alatt kidagasztjuk.
- Lefedjük, duplájára kelesztjük, majd egy enyhén lisztezett nyújtódeszkán vagy szilikonos lapon kb. 3 mm 40×40 cm-es négyzetté nyújtjuk.
- Az olvasztott vajjal vékonyan megkenjük, megszórjuk az édesítővel és fahéjjal elkevert dióval, és óvatosan, de nem túl szorosan feltekerjük.
- Egy recés kiskéssel 12 vagy 16 szeletre fűrészeljük, és a csigákat kivajazott-kilisztezett kapcsos tortaformába helyezzük egymástól 1-2 centire. Lefedjük egy sütőpapírral, és egy félórát hagyjuk pihenni.
- Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és kb. 20 perc után meglocsoljuk a vaníliás mandulatejjel, és még 8-10 perc alatt készre sütjük.

A számok:
- A teljes adagban (készen 75 dkg) 275,32 g szénhidrát van.
- 1 db csigában, ha nyírfacukros töltelékkel készült – feltételezve, hogy 16 db egyforma csigánk lett – 21,64 g ch van. Ha 12 db lett, 28,84 g ch lesz egy csigában.
- 1 db csigában, ha eritrites töltelékkel készült – feltételezve, hogy 16 db egyforma csigánk lett – 14,85 g ch van. Ha 12 db lett, 19,8 g ch lesz egy csigában.
Tipp: Puhább lesz a csiga, ha egy tál vizet is teszel a sütőbe sütéskor (már akkor tedd be, amikor elkezded melegíteni a sütőt).
Ha elkészítetted, írd meg nekem kommentben, hogy sikerült. Ha van kedved, küldd el a fotódat is róla.
Jó étvágyat! :-)
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!
