Szerintem ez az, amit nem kell senkinek sem bemutatni. Anno reggelente, munkába menet mindig beugrottam a munkahelyem környéki piacra a pékhez, hogy aztán boldogan robogjak tovább és befaljam. Na, ma már tuti nem tennék ilyet, már csak azért sem, mert azóta már szeretem tudni, mi van a péksüteményekben, amit megeszem, másrészt nyilván nem volt teljes kiőrlésű. Örömmel jelentem: ez az, és a legfinnyásabb családtagokon is átment, sőt a Diéták & Álmok klub tagjainak családjtagjain is. :-) Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén pedig a szénhidrát diéta része lehet ez a pizzás csiga.
TELJES KIŐRLÉSŰ PIZZÁS CSIGA
HOZZÁVALÓK (16 DB-HOZ):
- 22 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 8 dkg fehér tönkölyliszt
- 2 dkg búzasikér
- 1 tk. só
- 1,25 dkg élesztő
- 0,5 dl cukrozatlan habtejszín
- 1,5 dl langyos víz
- 2 ek. olívaolaj
A töltelékhez:
- 10 dkg házi ketchup (vagy cukormentes bolti)
- 1+3 tk. sótlan pizza fűszerkeverék
- 1 tk. só
- 1 buci gerezd fokhagyma kinyomva
- 20 dkg reszelt sajt
ELKÉSZÍTÉSE:
- A tészta száraz összetevőit összekeverjük, elhabarjuk az élesztőt a vízzel és a tejszínnel.
- A lisztes keverék közepére csurgatjuk az olajat és az élesztős-tejszínes vizet, és az egészet egy dagasztókaros robotgép segítségével 5-6 perc alatt kidagasztjuk.
- Lefedjük, duplájára kelesztjük (kb. 30-40 perc), és enyhén lisztezett nyújtódeszkán vagy szilikonos lapon kb. 3 mm vékony 40 x40 cm-es négyzetté nyújtjuk.
- A házi ketchuphoz hozzákeverjük a sót, a fűszerkeveréket és a fokhagymát, és egy ecset segítségével rákenjük a tésztára.
- Egyenletesen elosztva megszórjuk a sajttal, és óvatosan felgöngyölgetjük (néha érdemes a két szélénél tenyérrel befelé terelgetni, hogy szabályos maradjon a hengerforma), és egy éles, recés késsel finoman 16 szeletté fűrészelgetjük.
- A csigákat áthelyezzük egy nagy sütőpapíros tepsibe egymástól 3-4 cm-re, letakarjuk sütőpapírral, és kb. 30-40 percig pihenni hagyjuk.
- Előmelegítjük a sütőt 200 fokra, és a csigákat 18-20 perc alatt illatosra sütjük (én az utolsó 2 percre rákapcsoltam a légkeverést, hogy szebb színe legyen), majd kiemeljük rácsra a csigákat, és megvárjuk, amíg teljesen kihűlnek.
A SZÁMOK:
- A teljes adagban (készen 82 dkg) 226,62 g szénhidrát van.
- 1 db csigában – feltételezve, hogy egyformák lettek – 14,16 g ch van.
- 1 dkg-ban 2,76 g ch van – ha nem lennének egyformák a csigák, ennek segítségével tudsz számolni.
TIPP:
Ez egy alaprecept, amit mindenki a kedve szerint dúsíthat még sonkával, baconnel, de így is megvan az életérzés. :-)
JÓ ÉTVÁGYAT! :-)
Diéták & Álmok klub
havi tagsági díjas online program
CUKORBETEGEKNEK
INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)
ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK
Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.
Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)
Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!
Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.
Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!