fbpx

Az a megtiszteltetés ért, hogy Ur Anita, vezetői kompetencia-fejlesztő, tréner, coach, az Örömterv blog írója és az Örömterv coaching önfejlesztő program megálmodója interjút készített velem, amit a blogján és Facebook oldalán is olvashatsz. A cikkben ráadásul van 5 isteni recept, ami cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén a szénhidrát diéta része lehet. :)

SZÉNHIDRÁT DIÉTA: ÉLVEZD A LEGFINOMABB FALATOKAT (SZINTE) LEMONDÁS NÉLKÜL!

írta: Ur Anita

Interjú Lipták Nórával, a Diéták és Álmok blog szerzőjével. Mindenkinek, akinek inzulinrezisztenciája vagy terhességi cukorbetegsége van (esetleg volt vagy esélye van rá, hogy lesz); és azoknak is, akik a szénhidrát-bevitelével csökkentésével egyszerűen csak fogynának néhány kilót; vagy cukor- és fehérlisztmentesen egészségesebben szeretnének élni!

interjú örömterv szénhidrát diéta cukorbetegség inzulinrezisztencia

 

Két hónapja diétázom. Na, nem önszántamból, hanem szigorú orvosi utasításra, ugyanis terhességi cukorbetegséget állapítottak meg nálam, viszonylag magas értékkel. Nem volt más választásom, a baba és a saját egészségem érdekében – diabetológus segítségével – az ún. 160 g-os szénhidrát-diétát kell tartanom, ami azt jelenti, hogy maximum 160 g szénhidrátot ehetek egy nap, pontosan kiszámolva és elosztva 5 étkezésre. Először nagyon kétségbeestem, nem a megfelelő kajákat kezdtem el enni, illetve diétásan nagyon is megfelelőek voltak, de kívánós, édesszájú kismamaként óriási lemondással járt Korpovit kekszet rágcsálni light túróval. Nem igazán élveztem és mindig éhes voltam…

Aztán rátaláltam Nóri blogjára, a Diéták és Álmok blogra, ahol nagyon jó ötleteket és recepteket találtam. Nóri blogjának mottója: “Hogyan legyen álom a rémálomból… Terhességi diabéteszről, szénhidrátokról, diétáról, étrendekről élvezetesen, hogy adott helyzetből kihozzuk a maximumot. Méghozzá éhezés nélkül!” Nem mondom, szimpatikus volt, méghozzá olyan finom ételeket és igazi desszerteket találtam a blogján, mint pl. pikáns feketeribizlis almáspite, házi pizza, pekándiós brownie vagy gyors málnafagyi (a képen). Tapasztalatból mondom, a szénhidrát-diéta nagyon hatékony – én folyamatosan fogyok, a baba hízik – és egészséges diéta, nemcsak cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek segíthet, hanem súlyproblémával küzdőknek is. Nekem most aktuális a kérdés, de majdnem mindenki életében van olyan szakasz, amikor önszántából vagy orvosi javallatra diétázni kezd, ezért szakértőként magát a bloggert kérdeztem a témáról.

Mi volt az apropója, hogy ilyen témájú blogot indítottál?

Amikor a kislányunkat vártuk, teljesen hanyattvágott a hír, hogy terhességi diabéteszem van. Szerencsére épp a határérték felett volt a vércukorszintem, így csak a 160 grammos szénhidrát diétát kellett tartanom. Mindig szerettem enni, és többnyire egészséges ételeket ettem, de az egy dolog, hogy egészséges valami, egy cukorbetegnek viszont nem ez az egyedüli szempont. Szeretném megmutatni minden sorstársnak, hogy egy kis kreativitással finom ételek, még desszertek is kerülhetnek egy cukorbeteg asztalára is, illetve próbálok tévhiteket eloszlatni a cukorbetegségről, a diabetikus édességekről és a szénhidrát-diétáról.

Kiknek szól a blogod?

Elsősorban olyan kismamáknak kezdtem írni, akik érintettek a terhességi diabétesz kapcsán. Tapasztalatból tudom, mennyire letöri az embert az első hír a cukorbetegségéről, és utána hirtelen nem is tudja, mihez nyúljon, honnan szerezzen használható információkat, recepteket. Viszont mivel az összes cukorbetegnek és inzulinrezisztensnek (az inzulinrezisztencia cukorbetegséget predesztinál) szénhidrát-diétát (is) írnak elő, így természetesen a blogomon olvasottakat ők is tudják hasznosítani. Abban az esetben, amikor a receptemet ételintoleránsok vagy -allergiások is fogyaszthatják, külön feltüntetem.

Milyen étkezési tippekkel tudsz szolgálni az érintetteknek?

Először is azt mondanám, hogy pontosan tartsák a diétát. Ha cukorbetegek/IR-esek, akkor a saját egészségük érdekében; ha fogyni szeretnének, akkor meg az eredmények miatt. Másrészt figyeljenek oda a megfelelő folyadékfogyasztásra és a rendszeres testmozgásra. Szintén saját tapasztalatom, hogy amint számomra nem megfelelőt ettem (pl. fehér lisztes, cukros terméket), helyből bejelzett a szervezetem. Illetve a sport csodákra képes, nyilván erőnlétünknek és várandósságunk előrehaladottságának megfelelően. Gyors szénhidrátokat inkább a köztes étkezésekre időzítsük, de javarészt lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk. Mindig legyen B tervünk étkezésre, ne induljunk el otthonról pár szem Korpovit keksz, alma és néhány szelet sovány sajt nélkül.

Tényleg ugyanolyan finomak ezek az ételek, mint hagyományos ételtársaik? Milyen trükkökkel tehetők ízletessé a diétás fogások?

Túlzás nélkül állíthatom, hogy IGEN. Sokkal inkább a minőségi alapanyagokon van a hangsúly, mint a lemondásokon. Egyrészt például egy főzeléket ne lisztezzünk agyon, inkább teljes kiőrlésű lisztet használjunk, vagy az egyötödét turmixoljuk, és azzal sűrítsünk. A receptkönyvekben található sütemények 95%-a túl van cukrozva, simán le lehet a cukormennyiséget felezni, illetve valamilyen természetes édesítővel helyettesíteni. Szerintem minden maradhat ugyanolyan ízletes, mint cukorbetegségünk előtt, csupán meg kell találnunk a kritikus alkotóelemek helyettesítőjét.

Volt meglepő, érdekes élményed a receptjeiddel kapcsolatban?

Az egyik legkedvesebb eset nem is olyan régen történt: az eddigi egyik legnagyobb sikeremhez kapcsolódik. Egy kedves olvasóm és csoporttársam mesélte, hogy a férje férfikollégái a munkahelyük udvarán lévő mogyoróbokrot egy hétfői ebédszünetben szabályszerűen lecsupaszították, mert találtak egy remek nutella receptet az interneten. Kiderült, hogy az én pénteken megjelent cukormentes nutellám volt a “bűnös”. Mindig jó érzés a lelkes olvasói visszajelzéseket olvasni, így én is tudom, hogy jó az irány. :-)

 

interjú örömterv szénhidrát diéta cukorbetegség inzulinrezisztencia

Köszönöm Anita, hogy olvasod a blogomat, a kedves felkérést és hogy elkészítetted ezt az interjút! :-)

Az eredeti interjút Anita oldalán, ITT olvashatjátok! 

húsvéti receptek terhességi cukorbetegség gdm kismama szénhidrát diéta

Diéták & Álmok klub

havi tagsági díjas online program

CUKORBETEGEKNEK

INZULINREZISZTENSEKNEK (IR)

ÉLETMÓDVÁLTÓKNAK

Lipták Nóra, diétás tanfolyam fejlesztő-vezető, étrendíró és életmódváltást segítő, megoldásfókuszú mentor-coach vagyok.

Egykori terhességi cukorbetegként kezdtem el írni 2014-ben a Diéták & Álmok blogot, majd inzulin-rezisztensként folytattam. 2015-ben hoztam létre a Diéták & Álmok honlapot elsősorban azért, hogy minél hitelesebb információval, gyakorlati útmutatóval és receptekkel tudjam segíteni a sorstársakat. Küldetésemnek tekintem segíteni cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és életmódváltóknak a szakember által előírt szénhidrát diétájukban való elindulást, illetve régóta diétázóknak új lendületet adni. Hiszem, hogy igenis lehet jóízűen diétázni! :-)

Kérdésed van a szénhidrát diétás tanfolyamokkal kapcsolatban? Írj nekem a nori@dietakesalmok.hu címre, igyekszem mihamarabb válaszolni!

Az e-mail tanfolyamok és az étrendek nem helyettesítik a diabetológiai, endokrinológiai és dietetikusi tanácsadást, hanem hatékonyan kiegészíthetik azt.

Aktuális tanfolyamaimról ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!

Please follow and like us:
Facebook
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
Instagram